Doprava po Srí Lance

28.08.2018

Na Srí Lance je spousta možností jak se dostat kam potřebujeme. Sepsal jsem pár tipů jak na to! 

Většina turistů využívá místní dopravy, tzn. autobusy, vlaky, tuktuky. Případně si můžeme objednat i privátní auto s řidičem na jak dlouho budete chtít, zde se cena pohybude mezi 6000Rs - 8000Rs na den.

Doprava na ostrově je jednoduchá, ale někdy fyzicky i psychicky náročná. Počítejte s tím, že místní stále někam přejíždějí, takže si pravděpodobně v autobuse nebo vlaku moc nesednete. Pokud máte to štěstí, že jedete volnějším spojem, popřípadě z první stanice, tak budete mít na sedadle ještě přísedící ideálně s pytlem zeleniny na klíně (v té lepší variantě).

TUK TUK

Na krátké a někdy i dlouhé vzdálenosti je nejlepší tuktuk. Najdete je všude a z bodu a) do bodu b) se dostanete za opravdu příjemné peníze. Například Mirissa - Weligama (8km) cca 400Rs. Pokud budete na jednom místě více dní, tak doporučuji vzít si kontakt a jezdit s jedním řidičem. Dozvíte se hodně o místních, budete mít lepší ceny a třeba se i dostanete na místa, kam ostatní turisté ne.

Autobusy

Autobusová doprava vás dostane opravdu kamkolik, ale počítejte s časovou náročností, kde i pár desítek kilometrů jedete i dvě hodiny. Řidiči jezdí sice rychle, ale stále se někde zastavuje a na větších autobusových nádražích se někdy i delší dobu čeká. Zato můžete procestovat velkou oblast za velice příjemnou cenu v řádu max. stovek Rs. A nebojte se, když vaše zavazadla budou v kufru jištěném dřívkem nebo na odkladišti vedle řidiče.

Vlaky

Vlakem je to vždy zážitek. Ať už jedete po pobřeží nebo v horách mezi čajovými plantážemi. Vlaková doprava je zde snad úplně nejlevnější. Většinou se vejdete do 100Rs za třetí třídu. Druhá třída je o něco draší, pohodlnější a více turistická. Místní vlaky nejsou Šinkanzeny, takže cestování je opravdu dlouhé a stále se někde staví. Na druhou stranu se vám nabízí místní překrásné scenérie a s tím i několikahodinový zážitek plný odpočinku.